Moxa kezelés
Mivel a moxa yang tulajdonságú, (meleg), kiválóan alkalmas a Chí yang hiányának pótlására is.
A yang hiányos emberek jellemzői a következők:
• szinte mindig fáradtak, mindig gyengének érzik magukat,
• sokat ásítanak,
• sápadtak,
• a mozgásuk és a beszédjük lassú,
• nehezükre esik a mozgás,
• érzékenyek a hidegre, szeretik a meleg ételeket és italokat,
• sok alvás ellenére sem tudják kipihenni magukat.
A moxát nem csak betegségek kezelésére használhatjuk, hanem megelőzésre is. A shaolin szerzetesek például nagy gyaloglások előtt gyakran megégették, és 40 napig hólyagosan tartották a lábszár kiülső oldalán lévő Zu Shan Li pontot, ezzel fokozva a lábak terhelhetőségét. Az általános erőnlét fokozására a has és a hát bizonyos pontjainak melegítése szolgál, főképp évszakváltásokkor. Jó példa még a megelőzésre, hogy pl. a Dél-Kínába utazók előzetesen moxáztak magukon 2-3 pontot, így kerülve el a maláriát, és az egyéb fertőzéseket.
A moxát használhatják „ömlesztve”, azaz a testre elhelyezünk egy vékony szelet fehér répát, és arra teszünk egy moxa golyót majd meggyújtjuk.
Egy másik módszer, amikor a moxa hengert használunk, és ilyenkor a szivar alakúra csavart rudat gyújtjuk meg, és azzal melegítjük a szükséges felületeket.
A moxa nagyon lassan ég, és égése közben infra hőt bocsájt ki, amely nagyon mélyen, akár a belső szervekig is be tud hatolni a szövetekbe.
A moxa rúddal különféle módon melegíthetjük a testet. Körözhetünk az adott pont körül, esetleg spirálisan haladunk a testfelület felett, vagy használhatjuk például az ún. „csipegetéses” módszert, amikor közelítsük, távolítsuk a ponthoz folyamatosan. Használhatjuk továbbá az ún. „vasalás” módszert is, amikor az adott meridián, vagy testfelület felett oda vissza mozgatjuk a rudat. A melegítést addíg folytatjuk, amíg a mélyebb szövetek is átmelegednek, és a bőrön piros folt jelenik meg.
Nem szabad moxázni: Lázas beteget, és terhesség idején a hasi, derék és keresztcsonti részeket.